Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizin kalkınma kervanını yürütmeye odaklanırken, maşaları ve sahiplerini kendi kinlerine bırakıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akbelen’de yaşananlarla ilgili olarak, “Çevreci görünümlü marjinallere aldırmıyoruz, işimize bakıyoruz. Ülkemizin kalkınma kervanını yönetmeye odaklanırken maşaları ve sahiplerini ellerine bırakıyoruz. kendi kinleri.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından “Millete Hitap” konuşması yaptı. Türkiye’nin küresel ekonomide ve bölgede yaşanan çeşitli sıkıntılara rağmen hedeflerine emin adımlarla ilerlediğini ifade eden Erdoğan, “Sözlerimin başında TMO’daki patlamada yaralanan kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Kocaeli Derince Limanı’ndaki silo.Kocaeli hemşehrilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.21 yılı olmak üzere 40 yılı aşkın siyasi hayatımızda, zorluklar karşısında yılmadan ülkemiz için eserler ve hizmetler üretmeye devam ediyoruz. iktidarda mensubu olmaktan gurur duyduğumuz milletimize hizmetten başka hiçbir gaye peşinde koşmadık.Hep daha çok çalıştık, daha çok koştuk.Bir anını bile ayırmadık.İçinde bulunduğumuz kurallar ne olursa olsun, Zaman bizden, zaman bizden, Türkiye’den ve Türk milletinden yana diyerek yolumuza devam edin.”

Türkiye’nin önünde açılan tarihi fırsat penceresini değerlendirmeye kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, Türkiye’nin yüzyıllar sonra ilk kez küresel sistemin bir üst ligine çıkma fırsatı yakaladığını belirterek, ” Cumhuriyetimizin ikinci asrının dünyada Türkiye asrı olmasında hiçbir engel görmüyoruz.İrademiz, vizyonumuz, tecrübemiz, hazırlığımız, yürüyüşe öncülük edecek gücümüz var. bu hayali gerçeğe dönüştürecek güce, kapasiteye, imkana ve inanca sahibiz.Devlet olarak bu hedefi gerçekleştirecek alt yapıya ve potansiyele sahibiz.Geçmişteki tüm kayıplarımızın arkasında bir ayrışma olduğunun bilincindeyiz. Bütün kazanımlarımızın altında birlik vardır. Nitekim ne zaman ülke ve millet olarak taarruza kalksak, milli birliğimizin, toprak bütünlüğümüzün, bin yıllık kardeşliğimizin kastedildiğini hemen görürüz. Son 10 yıldır sayısız örneği bire bir. -Bir oyun, tıpkı kirli tuzaklar gibi, her zaman bir aradadır. yaşadık” dedi.

Türkiye’nin Gezi olaylarından 15 Temmuz ihanetine kadar pek çok saldırıyı başarısızlığa uğrattığını belirten Erdoğan, Akbelen ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Milletimize hamd olsun, geçmişten aldığı derslerle adım adım temellerini atan milletimizdir. Türk asrının duvarlarını yükseltip çatısını çatlattı.Bazıları aynı senaryoları farklı kılıflar altında tekrarlayıp duruyor ve ısrarla canlandırmaya çalışılmasına rağmen artık kimse bu oyunu oynamıyor.Bunun en son örneklerinden biri de ülkemizin en önemli elektrik üretim tesislerinden biri olan Kemerköy Termik Santrali’nin yeni kömür üretim sahası ile ilgili çalışmaları engelleme çabaları.2 adet üretim yapan bu santralin ekonomiye yaklaşık 1 milyar dolar katkısı bulunuyor. Özelleştirme sonrası verimliliği yüzde 50’nin üzerinde artan termik santral, ülkemiz için değerli bir milli servettir.Mevcut kömür kaynağı tükenme noktasına geldiğinden santral yeni kömürle üretime devam etmek zorunda kalmıştır. havzalar . Rusya-Ukrayna savaşının ardından başlayan krizle birlikte kömür santralleri Avrupa ülkelerinin en değerli elektrik kaynağı haline geldi. Elektrik üretimi için kömür üretiminin artması başta Almanya ve Fransa olmak üzere hiçbir yerde sorun değilken ülkemizde yürütülen kampanyaları ağaç sevgisi veya çevre duyarlılığı ile açıklayamayacağımız bir gerçek. Kendilerini desteklemeye giden muhalefet temsilcilerine dahi hakaret etmekten çekinmeyen aktivist profili, hedefin üzüm yemek değil, bağa vurmak olduğunu gözler önüne seriyor. Kömürün çıkarılacağı alanda kesilecek ağaçların kapalı alanlara ve diğer alanlara dikilerek ülkemiz orman varlığının artmasına katkı sağlandığı ilgili kurumlarca duyurulmuştur.

Türkiye’nin son 21 yılda toplamda 6 milyar 572 milyon fidan dikerek kırılması zor bir rekora imza attığını kaydeden Erdoğan, “2023 yılı sonu hedefimiz 30 milyon fidan daha dikerek bu sayıyı artırmak. 7 milyara.Tek amacı ülkenin ve milletin kalkınmasını,büyümesini ve kalkınmasını sağlamaktır.Takoz koyanların tüm bu gerçeklerle ilgilenmediğini çok iyi biliyoruz.Çevreci görünümlü marjinallere aldırmıyoruz. Biz sadece işimize bakıyoruz.Ülkemizin kalkınma kervanını yönetmeye odaklanırken maşaları ve sahiplerini kendi haline bırakıyoruz.Buradan ana muhalefet partisi genel başkanına sesleniyorum Muğla Belediyesi onların yönetimindedir. Şu ana kadar kaç tane zeytin ağacı, fidan, kızılağaç diktiniz diye soruyorum, Kaç ağaç diktiniz, ağaç sayısını açıklayın, bir ağaç diktik diyemezler, İftira ve iftiranın ardındaki sinsi strateji ve içeride mankurtların, dışarıda azılı düşmanlarımızın ülkemize karşı yürüttüğü iftira kampanyaları her geçen gün daha da çöküyor. Tıpkı karanlık stratejinin tezahürünün taktiklerin tükeniyor gibi görünmesi gibi. Muhalif görünümlü operasyon aygıtlarının medya, sosyal medya ve kendilerini rahat hissettikleri bazı kamusal alanlarda sergilediği kışkırtıcı söz ve davranışların birçoğu bu amaca yöneliktir. Başarısız oldun, başaramayacaksın. Kesintisiz ya da dönemsel sıkıntılar nedeniyle parçalı bulutlu havaya güvenerek yelkenlerini şişirmek isteyenler her zaman olduğu gibi yine hüsrana uğrayacak. Hiçbir analiz üretmeden, hiçbir program üretmeden, hiçbir çaba sarf etmeden, halkımızın dertlerini, umutlarını istismar ederek hayallere dalanlar, kâbuslarla uyanmaya mahkumdur” dedi.

“Her gün başka bir aday çıkıyor”

“İki aydır yaşadığımız her olay, karşılaştığımız her gün milletimizin bir hayır kurumu olduğunu ortaya koymaktadır” diyen Erdoğan, “Seçimin üzerinden 72 gün geçmesine rağmen muhalefet hala bir açıklama yapmadı. Sandıkta ortaya çıkan iradeyi kabul edin.Her gün bir aday daha çıkıyor.Onları çıkarmaya devam edin.Bu millet kimi nereye koyacağını çok iyi biliyor.Arkası kavganın, rezaletin, kapalı kapılar ardında ittifak bile yapılmadan yapılan kirli pazarlıkların. ortakların bilgisi hiç eksilmez vergi uzmanı oldukları için matematiği çok iyi bildikleri için çocuklara 38-39 vekil dağıtırlar sonra ‘vay be baş başa kaldık’ derler. Kendi şahsi hırsları için birbirini boğanların, sorunu çözecek, geleceğimizi sağlamlaştıracak işlerin peşinden koşarken bencillikleri asla unutulmayacak.İnşallah bu günleri geleceğin sayılı darbelerinden biri olarak hatırlayacağız. dedi.

Vatandaşlara seslenen Erdoğan, “Aziz milletim bugün sizinle sohbet edelim. Buradan, memurundan memuruna, emeklisinden esnafına, çiftçisine kadar sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızın her birine sesleniyorum. Tüm kardeşlerime, evin hanımına sesleniyorum.İnsan gibi devletlerin hayatında da dalgalanmalar, inişler ve çıkışlar, zorluklar ve bolluklar olabilir.Ayağımızın altındaki çakıl taşları dikkatimizi dağıtmasına izin vermemeliyiz. önümüzde denizden dikkat. Bu kritik dönemde hep birlikte yapmamız gereken şey, ülkenin milli çıkarlarını, ülkenin ortak çıkarlarını, çocuklarımızın geleceğini küçük beklentilerin ve aceleciliğin önüne koymaktır.” dedi.

Yaşanan zorlukların birlik ve beraberlikle aşılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emin olun bunu başardığımızda karşımızda kimse duramaz. Beyin sarsıntısının yaralarını sarmak için 104 milyar dolara mı ihtiyacımız var? böyle hareket edersek hem o şehirleri ayağa kaldırırız hem de o parayı kısa sürede biriktiririz.Milli ekonomimiz için para biriktiririz.Deprem tehdidi altındaki şehirlerimizi yeniden mi yapmamız gerekir?Yükü birlikte paylaşırsak kazanırız. Çalışanlarımızın ve emeklilerimizin refah kayıplarını telafi etmek için ek kaynaklara ihtiyacımız var mı? Eskisinden çok daha yüksek alım gücüne sahip bu sabit gelirli vatandaşlarımıza sahip olacağız. Kurumlarımızın çalışmalarında hala eksiklikler var mı? şehirlerimizin alt yapısında, sistemin işleyişinde… İki elin parmakları gibi hepsini hayal ettiğimizden daha kısa sürede bitirdiğimizi göreceğiz.Milletimiz bu başarı öyküsünü defalarca yazmıştır. son yüzyılda. Bağımsızlığı anlamına gelen terör örgütlerinin başlarını ezerek yazdı. Gabar’da, Tendürek’te, Bestler Deresi’nde yazdı. Bütün bu destanları yazarken terör örgütlerinin inlerinde işini bitirmiştir. 21 yılda yaptığımız her çalışmada yanımızda oldu. Şimdi milletimiz, ülkemizin siyasi başarılarını ekonomik hedeflerimizle taçlandıracağımız kritik bir dönemde bize yeniden destek vererek bu başarı öyküsünü yazıyor.”

“6,5 milyon konutu daha dönüştürmeyi hedefliyoruz”

6,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

Hepimizi şoke eden 6 Şubat depreminin izlerini silmek için 680 bin yeni konut yapmak için kolları sıvarken, ülke genelinde 6,5 milyon konutu daha depreme hazırlık amacıyla dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunun 1,5 milyonunu da İstanbul’da bir an önce yapmak ertelenemez bir yükümlülük haline geldi” diyen Zelzele bölgesinin yeniden imarına hız kazandıracak Yerinde Dönüşüm projemiz milletimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Projemize yapılan başvuru 160 bini geçti. İnşallah 15 Ağustos’a kadar çadır ve tesislerde kalan afetzedelerimizin tamamını konteynerlere taşıyacağız.”

“Meclisimizin açılmasıyla milletimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz”

Sivil ve özgürlükçü bir Anayasa vurgusu yapan Erdoğan, 2 haftalık süreçte yürüttüğü programlardan bahsetti. Erdoğan, “Türkiye’nin hedeflerinin ve potansiyelinin büyüklüğünden bahsederken bunları demagoji için söylemiyoruz. Ülkemizin gerçeklerine katıldığımız programlarda ve gittiğimiz illerde şahit oluyoruz. Ankara’daki kavga bunu anlamaz, savunmadan turizme, tarımdan iktidara, güvenlikten adalete kadar bir yelpazedeler.Türkiye her alanda destan yazar.2 hafta boyunca katıldığımız etkinliklerde bu gerçeği bir kez daha görme fırsatı bulduk. Son Kabine toplantımızın ertesi günü eğitimlerini başarıyla tamamlayan toplam 1.102 adli hakim, cumhuriyet savcısı ve idari hakimin kura çekme heyecanını paylaştık.Ülkemizin adalete verdiği molayı bir kez daha hatırlattık. hizmet ve önümüzdeki döneme yönelik hedeflerimizi kamuoyuna açıkladık. Meclisimizin açılmasıyla birlikte başta başörtüsü ve ailenin korunması olmak üzere milletimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk demokrasisini darbe anayasasından kurtarıp sivil ve özgürlükçü bir anayasa ile buluşturmak istiyoruz. Cumhur İttifakı’ndaki ortaklarımızla istişare ederek bundan sonraki süreçte bu konudaki atağımızı yapacağız” dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Ankara’da ağırladığını hatırlatan Erdoğan, “Filistin davasına ve Filistin halkının emeğine verdiğimiz güçlü desteği bir kez daha yineledik. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Hamas Siyasi Büro Lideri İsmail Heniyye’nin ev sahipliğinde Ankara’da bir araya geldi. Toplantı bu ziyarete ayrı bir boyut kattı.Filistinli kardeşlerimizin aralarındaki anlaşmazlıkları aşarak güç birliği yapmalarından her iki arkadaşımıza da memnuniyetimi açıkça dile getirdim.Gölbaşındaydık.Bu törende bir kez daha gördük. 17-25 Aralık darbe girişiminden itibaren emniyet teşkilatımızın her kademesinde almaya başladığımız ve 15 Temmuz ihanetinden sonra hız kazandığımız tedbirlerin tam karşılığı.Tesfiye ettiğimiz her kurumun hizmet standardı yükseliyor.Devletimiz FETÖ virüsünden temizlenirken 40 yıldır kılcal damarlarına sızmış, vatandaşlarına karşı sorumluluklarını daha iyi yerine getirmektedir.FETÖ ve diğer terör örgütleriyle birlikte çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürerek bu başarıyı inşallah çok daha ileriye taşıyacağız. Tedbirimizi elden bırakmadan mücadeleye devam etmek, yaşadığımız acıları unutmamak şehitlerimize olan vefa borcumuzdur” dedi.

“IDEF’23 kendi rekorunu kırdı”

Savunma sanayinin Türkiye’nin yıldızının parladığı alanlardan biri olduğunu ifade eden Erdoğan, Türk savunmasının ulaştığı gurur verici seviyeyi 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2023’te görme fırsatı bulduklarını belirterek, “Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF 2023 Yerli ve yabancı toplam 1.461 firma temsil ediliyor” Yıl boyunca imzalanan sözleşmelerin proje hacmi 56,5 milyar lira. IDEF’23, imzalanan anlaşma sayısında kendi rekorunu kırdı. Oldukça başarılı geçen IDEF’23’ün de katkısıyla yılsonunda 6 milyar dolarlık savunma ihracatı hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.”

“Aramızda nifak tohumları ekmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz”

Erdoğan, “Aynı İslam tarihinde pek çok önemli olayın ve mucizenin yaşandığı Aşure Günü, Muharrem ayının 10. günü olması nedeniyle 28 Temmuz Cuma günü, yaşanan olaylar nedeniyle yüreğimizin yandığı bir hüzün günüdür. Kerbela faciasını Beyt sevdalılarımızla birlikte açtık. Böylece Alevi-Sünni, Kürt-Türk diye aramıza nifak tohumları ekmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğimizi bir kez daha göstermiş olduk.”

YAŞ Toplantı kararları

YAŞ Toplantısı kararlarını değerlendiren Erdoğan, “Bölgesel gelişmeler açısından kritik bir dönemde gerçekleştirdiğimiz YAŞ toplantımız ordumuza güç kattı. Burada alacağımız kararların ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. vatan, millet ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin. Türkiye’ye özveriyle hizmet etmiş hepimize. Komutanlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni bir görev emanet ettiğimiz herkese Mevla’dan başarılar diliyorum.”

“Temmuz ayında tarihimizin en yüksek ihracat fiyatına ulaştık”

İhracat rakamlarını değerlendiren Erdoğan, “Geçen hafta açıklanan ihracat rakamları ve Temmuz ayı ihracat rakamları bu alanda yakaladığımız ivmenin artarak devam ettiğini gösteriyor. Temmuz ayında ihracatımız yüzde 8,4 artarak 20 milyar 93 milyon dolara ulaştı. Bu rakamla Temmuz ayında tarihimizin en yüksek ihracat değerine ulaştık.2023’ün ilk 7 ayında ihracatımız 1443 milyar 435 milyon dolara çıktı.Son 12 aylık ihracatımız ise yüzde 2,1 artarak 253 milyar 380 milyon dolara ulaştı. 2022 yılında yüzde 37 olan bu oran, yılın ilk 7 ayında yüzde 41’e çıktı.İhracatçılarımızı yürekten kutluyorum. Türkiye için üreten, istihdam ve istihdam yaratan, Türk eserlerini dünyanın dört bir yanına ulaştıran” dedi.

İhracatın yanı sıra turizm sektöründen de güzel haberler aldığını anlatan Erdoğan, “Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 17,5 artarak 22 milyon 945 bine ulaştı. turizm gelirimiz yüzde 27 artışla 21,7 milyar dolara ulaştı.Öte yandan gecelik ortalama harcama 67 dolardan 100 dolara çıktı.Temmuzun turizmciler için de keyifli bir ay olduğunu görüyoruz.2023’ümüzü belirledik. Turizmin hedefini 60 milyon ziyaretçi ve 56 milyar dolar ciro olarak 6 ay önce yaşadığımız deprem felaketine ve seçim sürecine rağmen hedefimizi koruduğumuza inanıyorum” dedi.

Milli sporcuları başarılarından dolayı tebrik eden Erdoğan, “Ülkemizin spordaki başarı oranı da giderek artıyor. Sporcularımız sadece 2023 yılında katıldıkları müsabakalarda toplam 3 bin 883 madalya kazanarak yüzümüzü güldürdü. net oyuncuları, genç haltercilerimiz geçen hafta düzenlenen Avrupa Halter Şampiyonası’nda podyumu kimseye bırakmadı.Dün millet olarak hepimizi gururlandıran bir galibiyete daha şahit olduk.Mete Gazoz altın madalya alarak bizleri gerçekten gururlandırdı. Dünya Okçuluk Şampiyonasında.Bu değerli başarı gerçekten okçulukta cet sporumuzun geldiği nokta açısından takdire şayandır.Farklı branşlarda İstiklal Marşımızı hep birlikte söyledik.Emeği geçen tüm genç yeteneklerimizi şahsım ve milletim adına kutluyorum. bütün dünyaya dinletir, alnından öperim. 2024 Paris Olimpiyat Oyunları, Türk sporunun yüzyılın başarısını göstereceği bir arena olarak tarihe geçecektir. Kazandığımız her madalyayı bu zaferin habercisi olarak görüyorum. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize yatırım yapmaya ve onları başta spor, turizm ve eğitim olmak üzere her alanda desteklemeye devam edeceğiz. Seçim beyannamemizde gençlerimize verdiğimiz tüm sözlerin arkasındayız. İnşallah bunları da adım adım hayata geçireceğiz” dedi.

Orta Vadeli Program

Toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın hükümete yol haritası niteliğindeki Orta Vadeli Program hakkında kapsamlı bir sunum yaptığını belirten Erdoğan, “Orta Vadeli Programımızı sendikalar, odalarımız ile yakın diyalog içinde hazırlıyoruz. başta iş dünyamız olmak üzere sivil toplum temsilcileri ve kamuoyu ile paylaşacağımız Orta Vadeli Programın 85 milyon kişiye yol göstereceğine inanıyoruz.”

Erdoğan fındık alım fiyatlarını açıkladı

Fındık alım fiyatlarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçimini topraktan kazanan tüm vatandaşlarımızın yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz. Yaz döneminde açıkladığımız çeşitli alım fiyatları üreticilerimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Bugünkü toplantımızda 16 ilde yaklaşık 500 bin çiftçimizin geçim kaynağı olan fındığın alım fiyatlarını değerlendirdik.Fındığın yıllık ihracatımıza katkısı 2 milyar doları buluyor.Geçen yıl rekoltemiz oldukça iyiydi. bu yıl 725 bin ton verim.Fındık piyasasında fiyat istikrarını sağlamak ve üreticimizi korumak için Toprak Mahsulleri Ofisi’ni yeniden görevlendirdik.Ofisimizin uygulayacağı alım fiyatları yüzde 50 sağlam iç fındıktır.Aşağıdaki gibidir. şeklinde: Giresun kalitesi için kilogramı 84 lira, Levant kalitesi için kilogramı 82 lira, ayrıca 65 kuruştan başlayan her ürün için kilogramı 1 lira ek ücret ödenecek. Tarım ve Orman Bakanlığımız da üreticilerimize kilo başına yaklaşık 2 lira 70 kuruş destek ödemesi yapacak. Yaklaşan yeni fındık hasadı dönemi ve kabuklu fındık alım fiyatlarının üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort